Week 7: Huntsville and Jacksonville - Day 2
March 2, 2014 - We're split between Huntsville and Jacksonville this weekend.
NASA Big Spring Bash
This tournament is being played at the Von Braun Center in Huntsville, AL. All times
Central.
18 Power - GA5 18 Jeff
Gold Bracket
Sun 2 Mar |
2:00pm |
GA5 18 Jeff vs. Jackson Juniors 18 National |
L |
19-25, 16-25 |
Sun 2 Mar |
5:00pm |
GA5 18 Jeff vs. Ignite 18-1 |
L |
17-25, 26-24, 8-15 |
18 Jeff lost in the quarterfinals and then lost a consolation match to finish
tied for 7th.
17 Power - GA5 17 Jason
Gold Bracket
Sun 2 Mar |
8:00am |
GA5 17 Jason vs. Bravo 16 Black |
L |
25-17, 26024 |
Sun 2 Mar |
10:00am |
GA5 17 Jason vs. Georgia Juniors 17 Red |
W |
25-22, 22-25, 15-8 |
17 Jason lost in the first round and then won a consolation match to finish
tied for 9th.
16 Power - GA5 16 Sharaya
Gold Bracket
Sun 2 Mar |
12:00pm |
GA5 16 Sharaya vs. Tsunami Dekalb 16 Natties |
W |
25-14, 25-14 |
Sun 2 Mar |
1:00pm |
GA5 16 Sharaya vs. Choo Choo 16 Black |
L |
9-25, 16-25 |
Sun 2 Mar |
4:00pm |
GA5 16 Sharaya vs. North Atlanta 16 National |
L |
20-25, 22-25 |
16 Sharaya lost in the quarterfinals and then lost a consolation match to finish
tied for 7th.
16 Club - GA5 16 Christine
Gold Bracket
Sun 2 Mar |
12:00pm |
GA5 16 Christine vs. Team Sting 16 Runbird |
W |
25-16, 25-13 |
Sun 2 Mar |
2:00pm |
GA5 16 Christine vs. Team Sting 16 Mizuno |
L |
17-25, 17-25 |
Sun 2 Mar |
4:00pm |
GA5 16 Christine vs. Choo Choo 16 Red |
L |
22-25, 23-25 |
16 Christine lost in the quarterfinals and then lost a consolation match to finish
tied for 7th.
15 Power - GA5 15 Mallory
Gold Bracket
Sun 2 Mar |
9:00am |
GA5 15 Mallory vs. C4 15 Navy |
L |
25-13, 18-25, 19-21 |
Sun 2 Mar |
11:00am |
GA5 15 Mallory vs. Southern Spirit 15 Paul |
L |
15-25, 25-20, 11-15 |
15 Mallory lost in the first round and then lost a consolation match to finish
tied for 13th.
15 Club - GA5 15 Mandy
Gold Bracket
Sun 2 Mar |
12:00pm |
GA5 15 Mandy vs. Club West 15 Gold |
L |
18-25, 26-24, 9-15 |
Sun 2 Mar |
4:00pm |
GA5 15 Mandy vs. Jackson Juniors 15s |
W |
25-0, 25-0 |
15 Mandy lost in the first round and then won a forfeited consolation match to finish
tied for 9th.
14 Power - GA5 14 Cherry
Gold Bracket
Sun 2 Mar |
9:00am |
GA5 14 Cherry vs. NASA 142 BW |
L |
25-13, 19-25, 11-15 |
Sun 2 Mar |
11:00am |
GA5 14 Cherry vs. Tsunami 14 Chandler |
L |
31-29, 22-25, 12-15 |
14 Cherry lost in the first round and then lost a consolation match to finish
tied for 13th.
14 Club - GA5 14 Alyssa
Gold Bracket
Sun 2 Mar |
8:00am |
GA5 14 Alyssa vs. Team Sting 14 Mizuno |
L |
19-25, 25-18, 13-15 |
Sun 2 Mar |
10:00am |
GA5 14 Alyssa vs. North Alabama Christian Athletics 141 |
W |
25-15, 25-13 |
14 Alyssa lost in the first round and then won a consolation match to finish
tied for 9th.
13 Club - GA5 13 Randy
Gold Bracket
Sun 2 Mar |
12:00pm |
GA5 13 Randy vs. BVC 13 Pink |
W |
25-15, 25-10 |
Sun 2 Mar |
2:00pm |
GA5 13 Randy vs. BVC 13 Black |
L |
15-25, 24-26 |
Sun 2 Mar |
4:00pm |
GA5 13 Randy vs. Southern Spirit 13 Russell |
L |
18-25, 25-20, 9-15 |
13 Randy lost in the quarterfinals and then lost a consolation match to finish
tied for 7th.
12 Power - GA5 12 Amy
Gold Bracket
Sun 2 Mar |
9:00am |
GA5 12 Amy vs. Alabama Juniors 12-1 |
L |
17-25, 20-25 |
Sun 2 Mar |
11:00am |
GA5 12 Amy vs. Alabama Juniors 12-2 |
L |
14-25, 19-25 |
12 Amy lost in the first round and then lost a consolation match to finish
tied for 13th.
First Coast Festival
This tournament is being played at various locations in Jacksonville, FL.
18 Girls - GA5 18 April, GA5 17 Katie
Gold Bracket
Sun 2 Mar |
9:00am |
GA5 17 Katie vs. Spirit 17 Smash |
L |
24-26, 25-22, 14-16 |
Sun 2 Mar |
10:00am |
GA5 18 April vs. Jacksonville Juniors 17N Kara Rox |
W |
25-17, 27-29, 15-13 |
Sun 2 Mar |
11:00am |
GA5 18 April vs. Spirit 17 Smash |
W |
25-15, 25-9 |
18 April
won the 18 Girls Championship! 17 Katie lost in the semifinals to finish
tied for 3rd.
16 Girls - GA5 16 Suzanne
Gold Bracket
Sun 2 Mar |
9:00am |
GA5 16 Suzanne vs. Instinct 15 Cheetahs Wild |
W |
25-20, 25-17 |
Sun 2 Mar |
10:00am |
GA5 16 Suzanne vs. Jacksonville Juniors 15N John Rox |
L |
25-27, 23-25 |
16 Suzanne lost in the semifinals to finish
tied for 3rd.
15 Girls - GA5 15 Mike
Gold Bracket
Sun 2 Mar |
12:00pm |
GA5 15 Mike vs. Jacksonville Juniors 15R Molten Linda |
W |
25-11, 25-8 |
Sun 2 Mar |
2:00pm |
GA5 15 Mike vs. OVA 15 National Red |
L |
12-25, 25-23, 7-15 |
15 Mike lost in the semifinals to finish
tied for 3rd.
14 Girls - GA5 14 Sandy
Gold Bracket
Sun 2 Mar |
8:00am |
GA5 14 Sandy vs. OVA 14 National Blue |
L |
21-25, 13-25 |
14 Sandy lost in the quarterfinals to finish
tied for 5th.
13 Girls - GA5 13 Alexis
Gold Bracket
Sun 2 Mar |
1:00pm |
GA5 13 Alexis vs. Black Creek 13 Rox Andy |
W |
25-16, 26-24 |
Sun 2 Mar |
2:00pm |
GA5 13 Alexis vs. OVA 13 National Red |
L |
24-26, 16-25 |
13 Alexis lost in the semifinals to finish
tied for 3rd.