Week 13: Northeast Qualifier and Club Championships - Day 2
April 13, 2014 - A qualifier and the SRVA Club Championships are on tap this weekend.
Northeast Qualifier
This tournament is being played at the Philadelphia Convention Center in Philadelphia, PA.
16 American - GA5 16 Suzanne, GA5 16 Sharaya
16 Suzanne continued as the #1 team in Pool R2D1P1.
Sun 13 Apr |
8:00am |
GA5 16 Suzanne vs. Columbia Thunder 16-2 |
W |
25-14, 25-21 |
Sun 13 Apr |
10:00am |
GA5 16 Suzanne vs. Keystone Juniors 16 Premier |
W |
25-15, 25-9 |
Sun 13 Apr |
1:00pm |
GA5 16 Suzanne vs. Texas Advantage 16 Molten |
L |
21-25, 20-25 |
16 Suzanne finished second in their pool at 2-1 and must win a challenge match to make Gold.
Challenge Match 2
Sun 13 Apr |
4:00pm |
GA5 16 Suzanne vs. Tampa Bay One 16 Silver |
W |
25-10, 25-12 |
16 Suzanne won their challenge match to make the Gold Bracket!
16 Sharaya moved on as the #1 team in Pool R2D2P10.
Sun 13 Apr |
3:00pm |
GA5 16 Sharaya vs. Delaware Volleyball Academy 16 National |
W |
25-23, 25-6 |
Sun 13 Apr |
5:00pm |
GA5 16 Sharaya vs. Nook 16 Green |
W |
18-25, 25-11, 15-6 |
Sun 13 Apr |
8:00pm |
GA5 16 Sharaya vs. Sitch Select |
W |
25-20, 25-20 |
16 Sharaya won their pool at 3-0 to make Flight 2B.
15 American - GA5 15 Mike, GA5 15 Mallory
15 Mike continued as the #2 team in Pool R2D1P10.
Sun 13 Apr |
9:00am |
GA5 15 Mike vs. Northern Virginia 15 Black |
W |
25-14, 25-9 |
Sun 13 Apr |
11:00am |
GA5 15 Mike vs. OVA 15 National Blue |
W |
25-17, 25-17 |
Sun 13 Apr |
1:00pm |
GA5 15 Mike vs. Niagara Frontier 15-2 |
W |
25-13, 25-19 |
15 Mike
won their pool at 3-0 to become the #10 seed in the Gold Bracket!
15 Mallory moved up as the #4 team in Pool R2D1P5.
Sun 13 Apr |
9:00am |
GA5 15 Mallory vs. Spirit Volleyball 15 Elite Black |
L |
21-25, 16-25 |
Sun 13 Apr |
10:00am |
GA5 15 Mallory vs. Ignite 15 Elite Red |
L |
9-25, 12-25 |
Sun 13 Apr |
12:00pm |
GA5 15 Mallory vs. North Shore Rice |
L |
25-19, 14-25, 4-15 |
15 Mallory finished last in their pool at 0-3 to land in Flight 1A.
Southern Region Club Championships
This tournament is being played at the Birmingham Jefferson Convention Center in Birmingham, AL. All times
Central.
15 Club - GA5 15 Mandy
Play-In Match 7
Sun 13 Apr |
8:00am |
GA5 15 Mandy vs. Middle Tennessee 15-3 North |
L |
25-27, 13-25 |
15 Mandy lost their play-in match to finish
tied for 33rd.
14 Club - GA5 14 Cherry, GA5 14 Alyssa
Play-In Match 1
Sun 13 Apr |
8:00am |
GA5 14 Alyssa vs. North Atlanta 14-3 |
W |
25-22, 21-25, 15-12 |
14 Alyssa won their play-in match to make the Championship Bracket!
Championship Bracket
Sun 13 Apr |
9:00am |
GA5 14 Cherry vs. Alliance South 14-1 |
W |
25-16, 25-21 |
Sun 13 Apr |
9:00am |
GA5 14 Alyssa vs. Cobb Atlanta 14-2 Karlyn |
L |
21-25, 16-25 |
Sun 13 Apr |
12:00pm |
GA5 14 Cherry vs. Capital City Juniors 14-2 Blue |
L |
20-25, 25-18, 7-15 |
14 Cherry lost in the second round to finish
tied for 9th. 14 Alyssa lost in the first round to finish
tied for 17th.
13 Club - GA5 13 Randy
Bronze Bracket
Sun 13 Apr |
11:00am |
GA5 13 Randy vs. Atlanta Extreme 13-2 Natalie |
W |
25-8, 25-14 |
Sun 13 Apr |
1:00pm |
GA5 13 Randy vs. NASA 13-3 MT |
W |
25-19, 25-18 |
Sun 13 Apr |
2:00pm |
GA5 13 Randy vs. Alliance Airborne 13-2 |
L |
24-26, 25-23, 14-16 |
13 Randy lost in the semifinals of the Bronze Bracket to finish
tied for 42nd.
12 Club - GA5 12 Amy
Championship Bracket
Sun 13 Apr |
9:00am |
GA5 12 Amy vs. Alliance 11-1 Molten |
L |
16-25, 21-25 |
12 Amy lost in the second round to finish
tied for 9th.