Week 9: 18's Regionals and Peachtree
March 12, 2016 - The 18's Regionals and a big local event on tap this weekend.
Southern Region Championships
This tournament is being played at Soddy Daisy High School in Soddy Daisy, TN.
18 Power - GA5 18 April, GA5 18 Marlon
GA5 18 April started as the #2 team in 18 Power Pool C.
Sat 12 Mar |
9:00am |
GA5 18 April vs. Atlanta Extreme 18-1 Raymond |
W |
25-23, 25-19 |
Sat 12 Mar |
10:00am |
GA5 18 April vs. Tsunami 18-1 Joe/Kele |
W |
26-28, 25-23, 15-13 |
Sat 12 Mar |
11:00am |
GA5 18 April vs. Rocket City 18-1 |
W |
25-14, 25-18 |
18 April
won their pool at 2-0 and won their crossover to become the #3 seed in the Championship Bracket!
GA5 18 Marlon started as the #3 team in 18 Power Pool D.
Sat 12 Mar |
8:00am |
GA5 18 Marlon vs. Rocket City 18-1 |
L |
25-23, 14-25, 8-15 |
Sat 12 Mar |
9:00am |
GA5 18 Marlon vs. BVC 18-1 Black |
L |
22-25, 16-25 |
Sat 12 Mar |
11:00am |
GA5 18 Marlon vs. Atlanta Extreme 18-1 Raymond |
L |
23-25, 19-25 |
18 Marlon finished last in their pool at 0-2 and lost their crossover.
Championship Bracket
Sat 12 Mar |
3:00pm |
GA5 18 Marlon vs. A5 18 Duane |
L |
6-25, 8-25 |
Sat 12 Mar |
4:00pm |
GA5 18 April vs. BVC 18-1 Black |
W |
25-20, 25-15 |
Sat 12 Mar |
5:00pm |
GA5 18 April vs. A5 18 Duane |
L |
18-25, 19-25 |
Sat 12 Mar |
6:00pm |
GA5 18 April vs. A5 18 Katie |
L |
0-25, 0-25 |
18 April lost in the semifinals and then lost the 3rd place match to finish in
4th place and earn an
18 American Bid! 18 Marlon lost in the first round of the Championship Bracket to finish
tied for 9th.
Peachtree Classic
This tournament is being played at various locations in and around Atlanta, GA.
16 Club - GA5 16 Jessica, GA5 16 Christine
GA5 16 Jessica earned the overall #1 seed and was #1 in 16 Club Pool R1P1.
Sat 12 Mar |
8:00am |
GA5 16 Jessica vs. Lanier 16-Melinda |
W |
25-17, 25-15 |
Sat 12 Mar |
10:00am |
GA5 16 Jessica vs. V-1 Academy Athens 16 Sarah |
W |
25-15, 25-17 |
16 Jessica
won their pool at 2-0 to keep their #1 seed!
GA5 16 Jessica continued as the #1 team in 16 Club Pool R2A.
Sat 12 Mar |
11:00am |
GA5 16 Jessica vs. Atlanta Extreme 16 Brit |
W |
25-14, 25-15 |
Sat 12 Mar |
1:00pm |
GA5 16 Jessica vs. GA5 16 Christine |
W |
25-22, 25-9 |
16 Jessica
won their pool at 2-0 again to keep their #1 seed!
GA5 16 Christine continued as the #2 team in 16 Club Pool R1P3.
Sat 12 Mar |
9:00am |
GA5 16 Christine vs. North Atlanta 16-3 Val |
W |
19-25, 27-25, 15-8 |
Sat 12 Mar |
10:00am |
GA5 16 Christine vs. V-1 Academy Peachtree City 16 Joe |
L |
15-25, 27-29 |
16 Christine finished 2nd in their pool at 1-1.
GA5 16 Christine continued as the #2 team in 16 Club Pool R2A.
Sat 12 Mar |
12:00pm |
GA5 16 Christine vs. Atlanta Extreme 16 Brit |
L |
27-29, 21-25 |
Sat 12 Mar |
1:00pm |
GA5 16 Christine vs. GA5 16 Jessica |
L |
22-25, 9-25 |
16 Christine finished last in their pool at 0-2 to land in the Silver Bracket.
Gold Bracket
Sun 13 Mar |
9:00am |
GA5 16 Jessica vs. Central Georgia U161 |
W |
25-15, 25-17 |
Sun 13 Mar |
12:00pm |
GA5 16 Jessica vs. Crossfire 16 Hybrid |
L |
26-28, 18-25 |
16 Jessica lost in the quarterfinals to
finish tied for 5th.
Silver Bracket
Sun 13 Mar |
12:00pm |
GA5 16 Christine vs. V-1 Academy Peachtree City 16-2 Paul |
W |
25-15, 25-15 |
Sun 13 Mar |
2:00pm |
GA5 16 Christine vs. North Atlanta 16-3 Val |
W |
25-27, 25-19, 17-15 |
Sun 13 Mar |
3:00pm |
GA5 16 Christine vs. Lanier 16-Melinda |
W |
25-16, 25-22 |
16 Christine won the Silver Bracket to finish in
17th place.
15 Club - GA5 15 Scott
GA5 15 Scott started as the #2 team in 15 Club Pool R1P2.
Sat 12 Mar |
3:00pm |
GA5 15 Scott vs. West Georgia 15-2 |
W |
25-16, 25-13 |
Sat 12 Mar |
4:00pm |
GA5 15 Scott vs. North Atlanta 15-3 Sara |
L |
23-25, 17-25 |
15 Scott finished 2nd in their pool at 1-1.
GA5 15 Scott continued as the #2 team in 15 Club Pool R2A.
Sat 12 Mar |
6:00pm |
GA5 15 Scott vs. V-1 Academy Kennesaw 15-3 Tif |
W |
25-14, 25-14 |
Sat 12 Mar |
7:00pm |
GA5 15 Scott vs. ProLink 14N Bailey |
L |
16-25, 18-25 |
15 Scott finished 2nd in their pool at 1-1 to land in the Silver Bracket.
Silver Bracket
Sun 13 Mar |
11:00am |
GA5 15 Scott vs. West Georgia 15-2 |
W |
25-22, 25-18 |
Sun 13 Mar |
1:00pm |
GA5 15 Scott vs. West Georgia 15 Rox |
L |
16-25, 15-25 |
15 Scott lost in the finals of the Silver Bracket to finish in
18th place.
14 Club - GA5 14 Sandy, GA5 14 Kaylin, GA5 14 Brianna, GA5 13 Alexis
GA5 14 Sandy earned the overall #1 seed and was #1 in 14 Club Pool R1P1.
Sat 12 Mar |
8:00am |
GA5 14 Sandy vs. Lanier 14-Michele |
W |
25-11, 25-11 |
Sat 12 Mar |
10:00am |
GA5 14 Sandy vs. ProLink 14R Lindsay |
W |
25-21, 25-16 |
14 Sandy
won their pool at 2-0 to keep their #1 seed!
GA5 14 Sandy continued as the #1 team in 14 Club Pool R2A.
Sat 12 Mar |
11:00am |
GA5 14 Sandy vs. Carolina One 14 Regional Pickens |
W |
25-11, 25-12 |
Sat 12 Mar |
1:00pm |
GA5 14 Sandy vs. North Atlanta 14-4 Danielle |
W |
25-15, 25-11 |
14 Sandy
won their pool at 2-0 again to keep their #1 seed!
GA5 14 Kaylin earned the overall #6 seed and is #1 in 14 Club Pool R1P6.
Sat 12 Mar |
8:00am |
GA5 14 Kaylin vs. Cross Court 14-Silver |
W |
25-20, 25-11 |
Sat 12 Mar |
10:00am |
GA5 14 Kaylin vs. Cobb Atlanta 14-4 Dea |
W |
25-23, 25-18 |
14 Kaylin
won their pool at 2-0 to keep their #6 seed!
GA5 14 Brianna started as the #3 team in 14 Club Pool R1P4.
Sat 12 Mar |
8:00am |
GA5 14 Brianna vs. Crossfire 14 Third Degree |
L |
10-25, 13-25 |
Sat 12 Mar |
9:00am |
GA5 14 Brianna vs. Atlanta Extreme 14 Mar |
W |
25-11, 25-18 |
14 Brianna finished 2nd in their pool at 1-1.
GA5 14 Kaylin continued as the #1 team in 14 Club Pool R2F. GA5 14 Brianna was the #2 team in the same pool.
Sat 12 Mar |
11:00am |
GA5 14 Kaylin vs. V-1 Academy Kennesaw 14-2 Kai |
W |
25-12, 25-16 |
Sat 12 Mar |
12:00pm |
GA5 14 Brianna vs. V-1 Academy Kennesaw 14-2 Kai |
W |
25-15, 25-19 |
Sat 12 Mar |
1:00pm |
GA5 14 Kaylin vs. GA5 14 Brianna |
W |
25-14, 25-20 |
14 Kaylin
won their pool at 2-0 and made the Gold Bracket! GA5 14 Brianna finished 2nd at 1-1 to land in the Silver Bracket.
GA5 13 Alexis started as the #2 team in 14 Club Pool R1P3.
Sat 12 Mar |
9:00am |
GA5 13 Alexis vs. Carolina One 14 Regional Pickens |
W |
25-12, 25-18 |
Sat 12 Mar |
10:00am |
GA5 13 Alexis vs. Cobb Atlanta 13-2 Davis |
L |
24-26, 25-19, 13-15 |
GA5 13 Alexis finished 2nd in their pool at 1-1.
GA5 13 Alexis started as the #2 team in 14 Club Pool R2B.
Sat 12 Mar |
12:00pm |
GA5 13 Alexis vs. ProLink 14R Lindsay |
W |
25-17, 25-22 |
Sat 12 Mar |
1:00pm |
GA5 13 Alexis vs. Lanier 14-MB |
W |
25-20, 25-23 |
13 Alexis
won their pool at 2-0 to make the Gold Bracket!
Gold Bracket
Sun 13 Mar |
9:00am |
GA5 14 Kaylin vs. Cobb Atlanta 13-2 Davis |
L |
23-25, 22-25 |
Sun 13 Mar |
9:00am |
GA5 14 Sandy vs. C4 14 Navy |
L |
25-11, 19-25, 11-25 |
Sun 13 Mar |
10:00am |
GA5 13 Alexis vs. A5 12 Bri |
W |
25-22, 25-17 |
Sun 13 Mar |
11:00am |
GA5 13 Alexis vs. Cobb Atlanta 13-2 Davis |
W |
25-17, 25-10 |
Sun 13 Mar |
12:00pm |
GA5 13 Alexis vs. RCS Challengers |
L |
19-25, 15-25 |
13 Alexis lost in the finals to finish in
2nd place. 14 Sandy and 14 Kaylin each lost in the quarterfinals to finish
tied for 5th.
Silver Bracket
Sun 13 Mar |
9:00am |
GA5 14 Brianna vs. North Atlanta 14-5 Hannah |
W |
21-25, 25-14, 15-7 |
Sun 13 Mar |
11:00am |
GA5 14 Brianna vs. Lanier 14-MB |
L |
11-25, 17-25 |
14 Brianna lost in the semifinals of the Silver Bracket to finish
tied for 12th.
13 Club - GA5 13 Cate
GA5 13 Cate earned the overall #3 seed and was #1 in 13 Club Pool R1P3.
Sat 12 Mar |
8:00am |
GA5 13 Cate vs. ProLink 13R John |
W |
25-12, 25-20 |
Sat 12 Mar |
10:00am |
GA5 13 Cate vs. Cobb Atlanta 13-3 Kasey |
W |
25-19, 25-13 |
Sat 12 Mar |
1:00pm |
GA5 13 Cate vs. V-1 Academy Kennesaw 13 Rach |
W |
25-12, 25-13 |
GA5 13 Cate
won their pool at 3-0 to keep their #3 seed!
Gold Bracket
Sun 13 Mar |
12:00pm |
GA5 13 Cate vs. C4 13 Navy |
L |
18-25, 25-12, 7-15 |
13 Cate lost in the quarterfinals to finish
tied for 5th.
12 Club - GA5 12 Jasmine
GA5 12 Jasmine earned the overall #2 seed and was #1 in 12 Club Pool R1P2.
Sat 12 Mar |
8:00am |
GA5 12 Jasmine vs. North Atlanta 12-2 Danielle |
W |
25-13, 25-12 |
Sat 12 Mar |
10:00am |
GA5 12 Jasmine vs. Capital City Juniors 12-2 |
W |
25-22, 25-22 |
12 Jasmine
won their pool at 2-0 to keep their #2 seed!
GA5 12 Jasmine continued as the #1 team in 12 Club Pool R2B.
Sat 12 Mar |
11:00am |
GA5 12 Jasmine vs. North Atlanta 11-1 Ileana |
W |
25-14, 25-13 |
Sat 12 Mar |
1:00pm |
GA5 12 Jasmine vs. Atlanta Boom 12 Orange Rox |
W |
25-14, 25-10 |
12 Jasmine
won their pool at 2-0 again to keep their #2 seed!
Gold Bracket
Sun 13 Mar |
11:00am |
GA5 12 Jasmine vs. ProLink 12R Joy |
W |
24-26, 25-9, 15-11 |
Sun 13 Mar |
1:00pm |
GA5 12 Jasmine vs. Atlanta Extreme 12 Jackie |
W |
25-17, 24-26, 15-8 |
Sun 13 Mar |
2:00pm |
GA5 12 Jasmine vs. Cobb Atlanta 12-2 Crystal |
L |
14-25, 23-25 |
12 Jasmine lost in the finals to finish in
2nd place.